Menu
Twój koszyk
Sklep działa rutynowo. Wysyłki zamówień realizowane są na bieżąco. Darmowa dostawa DPD dla zamówień powyżej 200 zł!

FAQ

W tym dziale znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące urządzeń VIDOS/COMWEI. Jeżeli nie opisaliśmy Twojego problemu, prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny. Z całą pewnością znamy odpowiedź na Twoje pytanie.

Ogniskowa obiektywu jest stała, dostosowana do funkcji jaką ma spełniać. Kamera płytkowa z obiektywem 3,6 mm na przetworniku 1/3" (takie parametry mają kamery VIDOS) ma kąt widzenia ok 87 stopni w szerokości. Większość modeli stacji bramowych jest wyposażona w system umożliwiający regulację w zakresie ok 10 stopni (góra, dół, lewo, prawo).

Każdy monitor VIDOS posiada możliwość podłączenia dodatkowej kamery CCTV. Wideodomofony z serii 900 standardowo posiadają 2 dodatkowe złącza przeznaczone dla kamery CCTV. Wszystkie pozostałe monitory są wyposażone w dwa złącza do dowolnego wykorzystania. Pierwsze z nich (CN1) zazwyczaj służy do połączenia ze stacją bramową. Drugie wejście (CN2) można użyć do podłączenia drugiej stacji bramowej lub kamery przemysłowej. Obraz z obydwu kamer (w stacji bramowej i CCTV) można obserwować na ekranie monitora.

Dużym ułatwieniem przy doborze wideodomofonu naszej marki jest pełna kompatybilność sprzętowa. W praktyce oznacza to, że wszystkie elementy składowe systemu wideodomofonowego zawsze ze sobą współdziałają. Każda stacja bramowa będzie współpracować z dowolnie wybranym monitorem. Każdy monitor może być rozbudowany o dowolne 3 urządzenia wewnętrzne (monitory lub unifony). WYJĄTKIEM są monitory z serii 900. Modele 901/903/904 mogą być rozbudowane o kolejne urządzenia z tej samej serii.

Najpopularniejszym okablowaniem dla wideodomofonów jest kabel wieloparowy, tzw. "skrętka". Wideodomofony VIDOS są przystosowane do pracy na takim okablowaniu. Taki typ przewodu jest wymagany do systemu VIDOS ONE. Dla pozostałych systemów mogą być zastosowane przewody typu YTDY do połączenia stacji bramowej z monitorem.

Najważniejsze jednak to odpowiedni dobór przekroju przewodów. Sam kabel również musi być dobrej jakości, wykonany z pełnej miedzi. Ma do znaczący wpływ na spadki napięcia rosnące wraz z długością przewodu i może decydować o działaniu całego systemu wideodomofonowego.

Tak do zasilenia większości stacji bramowych w systemie analogowym potrzebny jest zasilacz 12 VDC. Wyjątkiem jest np. stacja S6S, która zasilana jest bezpośrednio z monitora. Zasilacz może być umieszczony w puszce hermetycznej i można z niego zasilić również elektrozaczep.

Od frontu stacji należy z wyczuciem nacisnąć na prawą stronę szyldu do momentu aż jego lewa strona się podniesie. Wtedy można wyciągnąć szybkę przesuwając ją w prawo.

Należy sprawdzić dokładnie instalację i wyeliminować potencjalne źródła zakłóceń. Wysoce zalecane jest podłączenie pod elektrozaczep warystora lub diody prostowniczej. Opis pod tym adresem: Schemat

W pierwszej kolejności należy sprawdzić czy folia jest zdjęta z ekranu monitora. Jest ona dość szczelnie naklejana i skutecznie zasłania mikrofon. Jeżeli to nie pomoże sprawdzić poprawność połączeń. Dobrą praktyką jest połączenie całego układu na krótkich przewodach, aby sprawdzić jego działanie jeszcze przed instalacją.

Należy upewnić się, że karta nie jest w żaden sposób zabezpieczona (nie ma PINu). Zalecane są karty doładowaniowe dostępne w kioskach/salonach prasowych/stacjach benzynowych. Koniecznie należy podłączyć antenę do modułu M-GSM. Antena jest dostarczana razem z modułem.

Przycisk wyjścia w systemie VIDOS DUO jest zwierny tzn. po jego naciśnięciu i przytrzymaniu zamyka się obwód i elektrozaczep jest otwarty. Z uwagi na to należy pamiętać, żeby był on możliwie blisko furtki. Wtedy jedną ręką przyciskamy przycisk a drugą otwieramy furtkę. W przypadku jeżeli niemożliwe jest zamontowanie przycisku na wyciągnięcie ręki można zastosować elektrozaczep z pamięcią (np. R5). Wtedy po zamknięciu obwodu zaczep będzie wiedział, że ma się jednokrotnie otworzyć. Alternatywnie można zastosować układ elektroniczny opóźniający zamykanie obwodu.

Monitory serii M1021-2 obsługują wiele języków (w tym j. niemiecki). Ustawia się je z poziomu menu. Po zmianie monitor wykonuje reset i uruchamia się z nowym językiem w menu. W monitorach M1023-2 nie ma możliwości ustawienia języka niemieckiego. W monitorze M1022W-2 istnieje możliwość dogrania przez serwis producenta j. niemieckiego.

Na przykładzie: potencjometr na tyle stacji S6S odpowiada za głośność rozmowy i dzwonka na tejże stacji bramowej. Natomiast potencjometr na tyle monitora M670 jest odpowiedzialny wyłącznie za głośność dzwonka na stacji bramowej. Dodatkowo na monitorze są pokrętła odpowiedzialne za głośność jego dzwonka oraz za głośność rozmowy.

Monitory serii M1021-2 obsługują karty microSD HC o pojemności do 16GB. Optymalna wielkość karty to 8GB. Karta może być klasy 4 lub 10. Zalecanym i przetestowanym producentem jest np firma GoodRam. W ogólności im mniejsza karta tym lepiej, gdyż skraca się wtedy czas przeszukiwania jej przez monitor. Karta musi zostać wkładana/wyjmowana po zdjęciu napięcia zasilającego.

Prawidłowo, karta microSD powinna być po raz pierwszy sformatowana z poziomu wiersza poleceń administratora poprzez wpisanie kodu 2813 i zatwierdzenie przyciskiem OK. Formatowanie należy wykonać jako pierwszą operację po włączeniu zasilania na monitorze. Po informacji o poprawnym sformatowaniu karty należy wyjść z trybu wiersza poleceń, odłączyć zasilanie i ponownie je włączyć.

Po włączeniu zasilania należy sprawdzić w menu Multimedia>Pamięć czy prawidłowo wyświetla się pojemność karty SD (np dla 8GB jest to 008G) oraz pojemność dla filmów (np. 0456). Użycie dla filmów dla świeżo sformatowanej karty to 0000.

Jeżeli, któryś z trzech ww. parametrów nie jest wyświetlany można sformatować kartę z poziomu menu Multimedia>Format pamięci SD. Po formacie monitor automatycznie się zrestartuje i wszystkie parametry karty SD powinny być widoczne.

Można ustawić jeden kod na dwa moduły B5. Jeżeli do stacji bramowej dołączony jest np. elektrozaczep dla niego można ustawić inny kod, gdyż stacja bramowa jest II strefowa (przekaźnik w stacji + ew. przekaźnik w jednym module B5).

Niestety, ale w przypadku tych monitorów nie ma możliwości wyłączenia podświetlenia z poziomu oprogramowania. Z uwagi na to, że oświetlenie jest zintegrowane z panelem nie ma również prostej możliwości na wyłączenie go po otwarciu obudowy monitora (naruszenie plomby gwarancyjnej).

Jest to karta Master, która przeznaczona jest dla modułu czytnika A2000-MF działającego w standardzie MIFARE. Jeżeli stacja bramowa nie składa się z modułu czytnika karta nie będzie miała zastosowania.

Dla modułu można zaprogramować z poziomu monitora jeden główny kod otwierający przekaźnik nr. 1. Przez program VIDOS ONE PC można ustawić dodatkowe dwa kody wejścia. Należy zwrócić uwagę, że kody są 6 cyfrowe i wpisuje się ze znakiem # na początku oraz końcu (np. #293576#).


Strona korzysta z cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania/dostępu do cookies w przeglądarce.